Öklid

0
ünlü matematikçilerin hayatları

ÖKLİD  (275- 330)

Öklid M.Ö 275 yılında doğdu.Yunan matematikçisidir. Adı geometriyle en çok özdeşleştirilen kişidir. Öklid geometri dünyasında kapladığı bu seçkin yerini kendisinin büyük bir matematikçi olmasından çok geometrinin başlangıcından kendi zamanına kadar bilineni ‘Öğeler’ adını verdiği kitaplarında toplamasına borçludur. Ögeler dilden dile çevrilmiş yüzlerce kez kopya edilmiş matbaanın icadından sonra da binlerce kez gözden geçirilmiş ve yeniden basılmıştır. Öklid derlemesinin tutarlı bir bütün olmasını sağlamak için kanıt gerektirmeyen apaçık gerçekler olarak beş aksiyom ortaya koyar ve diğer bütün önermeleri (teoremleri) bu aksiyomlardan çıkarır.

ÖKLİD’İN BEŞ AKSİYOMLARI ŞUNLARDIR;
1-İki noktadan yalnız bir doğru geçer.
2-Bir doğru parçası iki yöne de sınırsız bir şekilde uzatılabilir.
3-Merkezi ve üzerinde bir noktası verilen bir çember çizilebilir.
4-Bir doğruya dışında alınan bir noktadan bir ve yalnız bir paralel çizilebilir.
5-Bütün dik açılar birbirine eşittir.

Öğeler 13 kitaptan oluşmaktadır.Öklid geometrisi 19.yüzyılın başlarına kadar rakipsiz kaldı.Hatta 20.yüzyılın ortalarına kadar nile orta öğretimde geometri Öklid’in Öğeleri’ne bağlı kalarak okutuldu.Öklid yaşamı konusunda hemen hiç birşey bilinmiyor.Önceleri bir Yunan kenti olan Megara’da doğduğu sanıldıysa da sonradan Megara’lı Öklid’in Öğeler yazarı İskenderiyeli Öklid’den yüzyıl kadar önce yaşamış bir felsefeci olduğu ortaya çıktı. Öğelerin yazarı Yunanlı olabileceği gibi zamanının Yunan kolonisi İskenderiye’ye öğrenim görmek sonrada hocalık yapmak için gelmiş bir Mısırlı’da olabilir.

Öklid matematik ve geometriye katkılarından dolayı ‘MATEMATİĞİN BABASI’ denilebilir. Ziya kitapları yüzyıllar boyu okutulmuştur. Tarihin babası Heredot geometrinin başlangıcını daha öncelere dayandığını araştırmıştır.

Altın Oran ve Görsel uyum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.