Urfa da Sosyal Hayat

4
399
Urfada Sosyal
Urfada Sosyal Hayat

Urfa’da Sosyal Hayat

Urfayı Tanıyalım diyen insanlara, birkaç tanıtıcı konu başlığı halinde meseleyi anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle Değişmeyen geleneklerin başında kuşkusuz sıra geceleri gelmekte. Buraya gelen turistler de, sıra gecelerine ilgiyle katılmakta ve oldukça hoşnut bir biçimde ayrılmakta. Burada sıra geceleri, sosyal hayatta önemli bir yer tutmaktadır. Sıra geceleri Urfalılar için ev tutma, toplanma ve (sohbet-eğlence) yapmaları şeklinde olmaktadır. Genellikle erkekler arasında, sıra geceleri için veya yalnız kalmak adına ev tutma olayı yaygındır.

   2000 öncesi ve sonrası (Her iki dönemde de) devam eden olumsuz bir konu var; Konuya ‘eğitimsiz zenginlerin çoğalması’ diyebiliriz. Bu da sonradan zengin olan insanların, şehir kültürünü olumsuz etkileme durumunu doğurmaktadır. Bu kimseler, paralarının verdiği cesaret ile kuralları hiçe sayıp, kargaşaya neden olabilmektedir. Bunlar, şehir hayatına bir türlü uyum sağlayamamaktadır. Şanlıurfa‘da bu durum, başka şehirlere kıyasla daha yaygındır.

   Urfa’da eğitim ileri seviyede olabilseydi; bu şehir, olumsuzlukların etkisinden daha rahat bir  şekilde sıyrılabilirdi. Bu, eskiden beri ihmal edilmenin bir sonucu olsa gerek.

2000 Öncesi Urfa’da Sosyal Hayat İzleri

   2000 yılına kadar, Urfa’da gelişmeler çok yavaştı. Eğitim kalitesiz ve eğitimli insan sayısı çok azdı. Üniversite mezunlarına hatta lise mezunlarına, gıpta ile bakılırdı. Milenyum öncesi, sosyal etkileşim yerleri olarak sadece pastahane, sinema, lokanta ve çay bahçeleri vardı. Bu gibi yerlere gitmek bile, olumsuz anlamda dikkat çekebiliyordu. Çünkü bu yerler için bile, insanların olumsuz düşünceleri vardı. Önemli bir hususta, su oldukça kısıtlıydı şehirde.

   2000 öncesi, Urfa’da evlenen çiftler,  şiddetli geçimsizlik yaşasa da boşanma sayısı, oldukça düşüktü. Boşanmaların  ayıp sayılmasının, bunda rolü büyüktü. Hatta bu durum, az da olsa hala devam  etmekte. Bilindiği üzere kız kaçırma olayı da ölümlerle sonuçlanabiliyordu.                                                                          

   Ayrıca Urfa’da gazino tipi eğlence yerlerinin olması, gerçekten dikkat çekici. Şimdiki zamanda bu tip mekanlar bulunmamakta.

   Şanlıurfa’da bazı olumlu sayılabilecek durumlar da mevcuttu:

   Bu dönemlerde, aileler ve komşular arası ilişkiler oldukça kuvvetli idi. Bu gruplar, birbirlerine sıkça gidip gelirlerdi.

   Esnaf ta müşterilerin nabzına göre şerbet verirdi. Ama müşterinin değeri vardı. Hatta birbirine güven söz konusu olduğundan, veresiye satışlar çoğunluktaydı.

   2000 öncesi, öğretmen ve diğer memurlara verilen değer oldukça fazla idi.

   Bu dönemlerde, gelişmişlik az  olmakla beraber, insanlar arası ilişkiler oldukça kuvvetli idi. Güven mefhumu anlamını yitirmemişti. Samimi insanlar çoğunlukta idi.

2000 Sonrası Şanlıurfa’da Sosyal Hayat

   Atatürk Barajının yapılması ile birlikte şehirde su sıkıntısı sona erdi. Urfa’da ilk fast food lokantası, milenyum civarında açıldı. Gençlerin ve orta yaşlı insanların, bu yerli lokantaya ilgileri görülmeye değerdi. Sonrasında, AVM’ler açılmaya başlandı. İnsanlar, gezilebilecek yeni yerler olmasından dolayı rahat nefes almaya başladılar.

   9 Temmuz 1992 tarihinde kurulan üniversitenin etkisi , AVM ve kafetaryaların artmasıyla beraber şehirde hareketlilik arttı. Dolayısı ile Urfa insanında hoşgörü kavramı gelişmeye başladı. AVM ile kafeteryalar, sosyal faaliyet ve görüşme yerleri oldular. Evde buluşup, oturma geleneğine alternatif faaliyetler oluşmaya başladı.

   Su sıkıntısı Atatürk Barajı sayesinde aşıldı. Havuz, yeşil alan, büyük parklar gibi yerler, artış gösterdiler. Canlı müzik ile halk, değişik mekanlarda bulunup, eğlenmeye başladı.

   Yine milenyumdan sonra şehirde, ilk defa bir diskotek açılmıştı. Diskoteğin açılması tam bir kültür kargaşası oluşturdu şehirde. Urfa’nın  bu mekan kültürüne, alışkın olmaması  ve tesise yeterince hoşgörülü bakılmamasından dolayı, mekan kapandı.

   Hala Urfa’da  milenyum sonrası yeterli gelişme olmamakla birlikte, Urfa Büyükşehir olarak kayıtlarda.  İnsanlar arası yüz yüze iletişim ve ilişkiler çok azaldı. Basit ama samimi yapı korunamadı. Tabi Teknoloji Bağımlılığının bunda etkisi büyük. Gezilecek yerler hala kısıtlı. Özellikle hoşgörü, istenilen seviyede değil. İnsanlar tüm bu olumsuzluklara karşın mutlu olmaya çalışıyorlar, bu şehirde. 

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.