Urfalıyım Rahatım

2
Urfalıyım
Urfalıyım Rahatım

Belirtmekte fayda var; ben bir Urfalıyım ama Urfayı sadece bir Urfalı gibi değil de, daha geniş bir yelpazede incelediğimi düşünüyorum. (Başka kültürlerle etkileşimim sayesinde) İyi veya kötü.

Urfa’ya daha önce de geliş, gidişlerim oldu. Ama asıl tanışmam 1997 yılından sonra başladı.

İlk geldiğimde genç yaşımın verdiği tecrübesizlikle insanlar iyi yönleri ile dikkatimi çekmişti. İşte aradığım sıcaklık demiştim kendi kendime. İşin iç yüzünü sonradan anladım tabi. Meğer her ilde olduğu gibi iyi insanların yanında iyi görünmeye çalışan zavallılarda vardı.

Malum Buradaki insanların da bazı kötü yönleri vardı. Yine de çok kötü insanlar değillerdi. ama bunlara rağmen eğitim konusu ilk göze çarpan eksiklikti.

Diğer şehirlere göre çok farklı bir şehir Urfa. Burası 1997 yılında daha hiç gelişmemişti. İnsanlar gelecek kaygısından çok birbirleri ile uğraşıyorlardı. Daha sonra 2000 li yıllardan sonra hızla gelişti Tabi şehir mimarisi vesaire alanlarda.

Ama insanlar geçmişin etkisinden kurtulamadılar. Sadece birazcık daha iş kaygısı oluştu. Feodal yapının kokusu hala var. İnsanlar arkalarının sağlam olduğunu düşünüyor genelde. Bu yüzden bir rahatlık var, bir gevşeklik var insanların üzerinde.

Belki de sıcak bir şehir olmasının da bunda etkisi vardır. Bence; Urfa’da büyüyen bir insan dışarıda çok zorluk çekiyor. Eee tabi bu rahatlığı nereden bulacak ki. İşe keyfi olarak gitmeyenlere bile burada bazen bir yaptırım uygulanmaya biliyor. Ne de olsa arkası sağlam.

Urfalıyım Daha Ne Olsun

Bu bir müdür için de geçerli olabiliyor bir hizmetli için de. Hiç fark etmiyor. Belki de bu ve bunun gibi sebeplerden, başka şehirleri gıpta ile izliyoruz.

İşin bir de eğitim yönü var. Ben çok eğitimli kimselerin bile ufkunun, Urfa dışına çıkamadığını burada bizzat gözlemledim. Eğitimini başka illerde tamamlasa bile… Bunun da Urfa’nın geri kalmasında büyük payı var kanaatimce.

İnsanların sanki kalkanları var burada. Başka şehirlerde yaşayınca veya davranış biçimlerini değiştirdiklerinde büyü bozuluyor gibi. Savunmasız kalıyorlar.

Ha bir de bayanlar kısmı var konunun. Bayanlar da rahatlıktan nasiplerini almışlar sanki. Eğitim önemsiz, önemli olan evlilik, gezme ve bol çocuk. Bir de çoğunluğu bence çok anneci ve kendi ayakları üzerinde durma noktasında çok yetersizler.

Dar bakış açısından geniş bakış açısına ne zaman geçilecek acaba? Ne zaman insanlar özgürlüğün tadına bakacaklar? Kendi Yolunuzdan çekilin diye haykırasım var.

Şanlıurfa hoştur rahattir”

Ne zamana kadar bu anlayış sürecek? Tabi unutmadan istisnalar, kaideyi bozmaz!!!

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.