Tencere Külbastısı

2

Tencere Külbastısı

Tencere Külbastısı Tarifi

MALZEMELER :

1-Kuzu but eti (400 gram)

2-taze kekik(6 dal)

3-arpacık soğan (12 adet)

4-tereyağı (1 çorba kaşığı )

5- et suyu (1/3 su bar.)

Terbiyesi için :

1- zeytin yağı (4 çorba kaşığı )

2-kuru soğan (1/2 adet)

3- karabiber (1/2 çay kaşığı )

4-tuz (1 çay kaşığı )

Tencere Külbastısı Yapılışı

1-400 Gram but etini ince dilimlere ayırın.Terbiyesini hazırlamak için bir kabın içine yarım adet soğanı rendenin ince tarafı ile rendeleyin .Üzerine 4 çorba kaşığı zeytinyağı  ,yarım çay kaşığı karabiber ve 1 çay kaşığı tuz koyun.Hazırladığınız terbiyenin içerisine dilimlediğiniz etleri koyun ve elinizle karıştırarak etleri terbiyeye bulayın.Etlerin terbiyelenmesi için kabın ağzını kapayarak 2 saat buzdolabında dinlendirin.

2-Ocağa alıp kızdırdığınız tavaya 1 çorba kaşığı tereyağı koyun.Yağ eridikten sonra terbiyesi ile dinlendirdiğiniz etleri tavaya koyun ve etlerin sulanmaması için yüksek ateşte pişirin .Etler fazla pembeleşmeden çevirip üstte kalan yüzünü de pişirin.

3-Etlerden kalan boşluklara arpacık soğanları ekleyin.etlerin üzerini keklik ile kapatın.Üzerine et suyunu ilave edin .Tavanın kapağını kapatın ve et suyunu çekene kadar yani yaklaşık 10 dakika pişirmeye bırakın .

4-Etler piştiğinde etlerin diğer yüzünü çevirin.Tencerenin dibine kalan et suyunu da döküp ,tencerenin kapağını kapatın ve 10 dakika pişmeye bırakın.Son olarak pişirdiğiniz etleri servis tabağına alıp süsleyerek sunabilirsiniz…

…AFİYET OLSUN …

Mey Sarhoşluğu

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.